MF-LSMF300/24X-2
DigiKey Part Number
MF-LSMF300/24X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-LSMF300/24X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-LSMF300/24X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-LSMF300/24X-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 3A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 3 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-LSMF300/24X-2 Models
Category
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
75 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.314" L x 0.214" W (7.98mm x 5.44mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
5.2 A
Lead Spacing
0.099" (2.51mm)
Current - Max
20 A
Approval Agency
cURus, TUV
Time to Trip
5 s
Base Product Number
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms