MF-ASML050/6-2
DigiKey Part Number
MF-ASML050/6-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-ASML050/6-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-ASML050/6-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-ASML050/6-2
Description
PTC RESET FUSE 6V 500MA 0402
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-ASML050/6-2 Models
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
500 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
500 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0402 (1005 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
50 A