CR1206AF/-4R70ELF
DigiKey Part Number
118-CR1206AF/-4R70ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR1206AF/-4R70ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR1206AF/-4R70ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206AF/-4R70ELF
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)