CG0402MLA-18KG
DigiKey Part Number
118-CG0402MLA-18KGTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CG0402MLA-18KGCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CG0402MLA-18KGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG0402MLA-18KG
Description
VARISTOR 28V 20A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG0402MLA-18KG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
33 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
20 A
Series
Energy
0.05J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
85 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
23 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
28 V