BVRA1206-35PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA1206-35PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA1206-35PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA1206-35PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA1206-35PFR
Description
VARISTOR 58V 200A 1206
Detailed Description
58 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Current - Surge
200 A
Energy
1.1J
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
35 V
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
54 V
Varistor Voltage (Typ)
58 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
62 V