BVRA0805-20PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA0805-20PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA0805-20PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA0805-20PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA0805-20PFR
Description
VARISTOR 34V 100A 0805
Detailed Description
34 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Surge
100 A
Energy
0.4J
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
20 V
Maximum DC Volts
26 V
Varistor Voltage (Min)
30 V
Varistor Voltage (Typ)
34 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
38 V