93R1A-R22-A23L
DigiKey Part Number
93R1A-R22-A23L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
93R1A-R22-A23L
Description
POT 500K OHM 2W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 2W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
93R1A-R22-A23L Models
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.625" Face (17.45mm x 15.88mm)