8250-220K-RC
DigiKey Part Number
118-8250-220K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8250-220K-RC
Description
FIXED IND 22UH 565MA 742 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 565 mA 742mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8250-220K-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
742mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
38MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
220mA