8250-151K-RC
DigiKey Part Number
8250-151K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8250-151K-RC
Description
FIXED IND 150UH 294MA 2.79 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 294 mA 2.79Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8250-151K-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.79Ohm Max
Series
Q @ Freq
65 @ 790kHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
10.5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
90mA