77F101J-TR-RC
DigiKey Part Number
118-77F101J-TR-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-77F101J-TR-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77F101J-TR-RC
Description
FIXED IND 100UH 275MA 2.5 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 275 mA 2.5Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77F101J-TR-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
4.8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)