3610S-1-103
DigiKey Part Number
3610S-1-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3610S-1-103
Description
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 1.5W Solder Hook
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Hook
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knob
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.740" (18.80mm)
Power (Watts)
1.5W
Actuator Diameter
0.875" (22.23mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
10.0
Size - Body
Round - 1.240" Dia (31.50mm)