3312J-1-102E
DigiKey Part Number
3312J-1-102ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3312J-1-102ECT-ND - Cut Tape (CT)
3312J-1-102EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3312J-1-102E
Description
TRIMMER 1K OHM 0.1W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3312J-1-102E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
1 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.110" x 0.098" Face (2.80mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%