3260H-1-103
DigiKey Part Number
3260H-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3260H-1-103
Description
TRIMMER 10KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 11.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3260H-1-103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±70ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%