3214W-1-503G
DigiKey Part Number
118-3214W-1-503GTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3214W-1-503GCT-ND - Cut Tape (CT)
118-3214W-1-503GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3214W-1-503G
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3214W-1-503G Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%