PM5R3-YGW10.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for PM5R3-YGW10.0 is not available
PM5R3-YGW10.0
DigiKey Part Number
PM5R3-YGW10.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5R3-YGW10.0
Description
LED PNL IND GRN/YLW DIFF 5MM LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Yellow Diffused 40° 2.1V Green, 2V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Wire Leads - 10" (254.00mm)
Datasheet
EDA/CAD Models
PM5R3-YGW10.0 Models
Category
Current
30mA Green, 30mA Yellow
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
LED
Millicandela Rating
35mcd Green, 30mcd Yellow
Lamp Color
Green, Yellow
Wavelength - Peak
568nm Green, 590nm Yellow
Termination Style
Wire Leads - 10" (254.00mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2.1V Green, 2V Yellow