PM5R3-BCW12.0CC
PM5R3-BCW12.0CC
PM5R3-BCW12.0CC
DigiKey Part Number
492-1214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5R3-BCW12.0CC
Description
LED PNL IND GRN/RED DIFF 5MM LDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 40° 2.1V Green, 2V Red 30mA Green, 30mA Red Wire Leads - 12" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM5R3-BCW12.0CC Models
Category
Voltage
2.1V Green, 2V Red
Manufacturer
Bivar Inc.
Current
30mA Green, 30mA Red
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Part Status
Active
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
568nm Green, 625nm Red
Lens Color
White
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)