PM53-BCW24.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 40° 2.1V Green, 2V Red 30mA Green, 30mA Red Wire Leads - 24" (609.60mm)
PM53-BCW24.0
DigiKey Part Number
PM53-BCW24.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM53-BCW24.0
Description
LED PNL IND GRN/RED DIFF 5MM LDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM53-BCW24.0 Models
Category
Current
30mA Green, 30mA Red
Manufacturer
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Packaging
Bag
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
35mcd Green, 35mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
568nm Green, 625nm Red
Lens Color
White
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 24" (609.60mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2.1V Green, 2V Red