PM5-A17G28V
PM5-A17G28V
PM5-A17G28V
DigiKey Part Number
492-1359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5-A17G28V
Description
LED PNL IND GREEN FRESNL 10.2MM
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Fresnel 120° 12V ~ 28V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
EDA/CAD Models
PM5-A17G28V Models
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Size
10.20mm Dia
Lens Style
Round with Flat Top
Millicandela Rating
800mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
515nm
Lens Color
Green
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Fresnel
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V ~ 28V