PM5-A17B28V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Panel Indicator Blue Fresnel 120° 12V ~ 28V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
PM5-A17B28V
DigiKey Part Number
492-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5-A17B28V
Description
LED PNL IND BLUE FRESNEL 10.2MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM5-A17B28V Models
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Size
10.20mm Dia
Lens Style
Round with Flat Top
Millicandela Rating
400mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
465nm
Lens Color
Blue
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Fresnel
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V ~ 28V