PM3-PRGDW12.0
DigiKey Part Number
PM3-PRGDW12.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3-PRGDW12.0
Description
LED PNL IND GREEN 5.80MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 120° 8V ~ 48V 20mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3-PRGDW12.0 Models
Category
Panel Cutout Dimensions
0.23" (5.84mm)
Manufacturer
Bivar Inc.
Lens Size
5.80mm Dia
Packaging
Bag
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Millicandela Rating
14mcd
Type
LED
Wavelength - Peak
568nm
Lamp Color
Green
Viewing Angle
120°
Ratings
AC/DC
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Voltage
8V ~ 48V
Ingress Protection
IP67
Current
20mA