BRG-07100A
DigiKey Part Number
5897-BRG-07100A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRG-07100A
Description
SWITCH REED SPST-NO 100W 10A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 100 ~ 130AT Operate Range 100W 2A (DC) Through Hole
Category
Power - Rated
100W
Manufacturer
Bestact Solutions Inc.
Operate Time
4 ms
Series
Release Time
2 ms
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
Axial
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
2.402" (61.00mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.197" Dia x 1.102" L (5.00mm x 28.00mm)
Operate Range
100 ~ 130AT
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Release Range
50AT
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Current - Switching
2A (DC)
Capacitance
0.5 pF
Voltage - Switching DC
250 V
Current - Carry
10A (DC)