HF115AC-0.0055-AC-58
DigiKey Part Number
BER168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF115AC-0.0055-AC-58
Description
THERM PAD 19.05MMX12.7MM W/ADH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 19.05mm x 12.70mm Rectangular Adhesive - One Side
Category
Material
Phase Change Compound
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Adhesive - One Side
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.35°C/W
Usage
TO-220
Thermal Conductivity
0.8W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
19.05mm x 12.70mm
Base Product Number
Thickness
0.0055" (0.140mm)