GPVOUS-0.250-01-0816
DigiKey Part Number
GPVOUS-0.250-01-0816-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPVOUS-0.250-01-0816
Description
THERMAL PAD 8"X16" .250" GP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Pink 406.40mm x 203.20mm Rectangular
Category
Shape
Rectangular
Manufacturer
Bergquist
Outline
406.40mm x 203.20mm
Series
Thickness
0.250" (6.35mm)
Packaging
Bulk
Material
Non-Silicone
Part Status
Active
Backing, Carrier
Fiberglass
Usage
Thermally Conductive
Color
Pink
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Thermal Conductivity
1.0W/m-K