VOF-6B-S12
DigiKey Part Number
179-VOF-6B-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-6B-S12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 6W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 500mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
VOF-6B-S12 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
79.03%
Size / Dimension
1.91" L x 0.92" W x 0.64" H (48.6mm x 23.3mm x 16.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
500mA
Load Regulation
±4%
Power (Watts)
6 W