VOF-15B-S12
DigiKey Part Number
179-VOF-15B-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-15B-S12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 1.25A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
VOF-15B-S12 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
84.5%
Size / Dimension
2.33" L x 1.67" W x 0.90" H (59.2mm x 42.3mm x 22.9mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.25A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W