VOF-10B-S12
DigiKey Part Number
179-VOF-10B-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-10B-S12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 850mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-10B-S12 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
82.32%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
1.91" L x 0.92" W x 0.81" H (48.6mm x 23.3mm x 20.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
850mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
10 W