SMI6B-12-K-P6
DigiKey Part Number
179-SMI6B-12-K-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI6B-12-K-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SMI6B-12-K-P6 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
1.85" L x 1.36" W x 1.04" H (47.0mm x 34.5mm x 26.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.11 lb (49.9 g)
Power (Watts)
6 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)