SMI12-12-KW-P5R
DigiKey Part Number
179-SMI12-12-KW-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI12-12-KW-P5R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI12-12-KW-P5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, PSE, RCM
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
12 W