SMI12-12-KB-CUB
DigiKey Part Number
179-SMI12-12-KB-CUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI12-12-KB-CUB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI12-12-KB-CUB Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
USB C
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, FCC, PSE, RCM
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W