SDI160G-48-U2-P51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
48V 158 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input
SDI160G-UD Series | Datasheet Preview
SDI200G Series GaN Adapters | First Look Video
SDI160G-48-U2-P51
DigiKey Part Number
179-SDI160G-48-U2-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI160G-48-U2-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 158W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SDI160G-48-U2-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
90%
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord
Size / Dimension
6.34" L x 2.13" W x 1.31" H (161.0mm x 54.2mm x 33.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
EN, FCC, PSE, UL
Voltage - Output
48V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
3.3A
Base Product Number
Power (Watts)
158 W