SDI12-5.9-UDC-P5
DigiKey Part Number
179-SDI12-5.9-UDC-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI12-5.9-UDC-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.9V 12 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI12-5.9-UDC-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord
Size / Dimension
2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
5.9V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.243 lb (110.22 g)
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)