PSK-S60B-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 15
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 5A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-S60B-12
DigiKey Part Number
179-PSK-S60B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S60B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-S60B-12 Models
Category
Features
Universal Input
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.14" L x 2.14" W x 1.41" H (54.3mm x 54.3mm x 35.8mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2; 61000-6-3; 61000-6-4; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W