PSK-S5B-24-L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 112
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-S5B-24-L
DigiKey Part Number
179-PSK-S5B-24-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S5B-24-L
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-S5B-24-L Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
81%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
1.46" L x 0.96" W x 0.71" H (37.0mm x 24.5mm x 18.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
Current - Output 1
210 mA