MBC450-1T24G-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Image for MBC450-1T24G-T is not available
MBC450-1T24G-T
DigiKey Part Number
179-MBC450-1T24G-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC450-1T24G-T
Description
AC/DC CONVERTER 24V 295W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
5.94 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension
6.50" L x 4.00" W x 1.60" H (165.1mm x 101.6mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cUL, Nemko, UL
Current - Output 1
18.75 A