MAP80-4010G
DigiKey Part Number
MAP80-4010G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAP80-4010G
Description
AC/DC CNVRTR 5V 12V -5V -12V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 4 Output 5V 12V -5V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
1 A
Mfr
Current - Output 4
3 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
2.6 kV
Type
Open Frame
Efficiency
80%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
7.20" L x 4.20" W x 1.80" H (182.9mm x 106.7mm x 45.7mm)
Voltage - Output 3
-5V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 4
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
14 A
Base Product Number
Current - Output 2
4 A