LWR1240-6EM1G
DigiKey Part Number
179-2479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWR1240-6EM1G
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 27.3V 4.2A
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 27.3V 4.2A 24V
Category
Voltage - Input
85 ~ 264VAC
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power - Max
115W
Series
Size / Dimension
4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
DIN Rail
Part Status
Active
Termination Style
Terminal Block
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Battery Cell Size
24V
Approval Agency
cCSAus, CE, cULus, NEMKO
Number of Cells
1
Weight
1200 g
Voltage - Nominal
27.3V
Base Product Number
Charge Current - Max
4.2A