LFWLT300-1002
DigiKey Part Number
179-LFWLT300-1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLT300-1002
Description
AC/DC CONVERTER 15V 200W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFWLT300-1002 Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
20 A