LFWLT200-1300
DigiKey Part Number
179-LFWLT200-1300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLT200-1300
Description
AC/DC CONVERTER 5V 83W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
EDA/CAD Models
LFWLT200-1300 Models
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
86%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Approval Agency
CB, CE, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
16.67 A