LFWLT150-1004
DigiKey Part Number
179-LFWLT150-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFWLT150-1004
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFWLT150-1004 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.08 A