LFMWLP350-1001-EX
DigiKey Part Number
179-LFMWLP350-1001-EX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFMWLP350-1001-EX
Description
AC/DC CONVERTER 12V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 390VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFMWLP350-1001-EX Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 390VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
15 A