HE24-7.2-AG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Linear AC DC Converters 1 Output 24V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
HE24-7.2-AG
DigiKey Part Number
179-2342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE24-7.2-AG
Description
AC/DC CONVERTER 24V 173W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
60%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Type
Linear
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
14.00" L x 4.87" W x 3.53" H (355.6mm x 123.7mm x 89.7mm)
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
7.2 A