HCBB-75W-AG
DigiKey Part Number
179-2327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCBB-75W-AG
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Current - Output 3
1.5 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
4.242 kV
Part Status
Active
Efficiency
45%
Type
Linear
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
11.00" L x 4.87" W x 3.28" H (279.4mm x 123.7mm x 83.3mm)
Voltage - Output 2
15V
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Output 3
-15V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
6 A
Base Product Number
Current - Output 2
1.5 A