HBB24-1.2-AG
DigiKey Part Number
179-2319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBB24-1.2-AG
Description
AC/DC CONVERTER 24V -24V 58W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 2 Output 24V -24V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Current - Output 2
1.2 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Efficiency
60%
Type
Linear
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
24V
Size / Dimension
7.00" L x 4.87" W x 2.95" H (177.8mm x 123.7mm x 74.9mm)
Voltage - Output 2
-24V
Base Product Number
Current - Output 1
1.2 A