HAA15-0.8-AG
DigiKey Part Number
179-2302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HAA15-0.8-AG
Description
AC/DC CONVERTER 15V -15V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 2 Output 15V -15V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
55%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Linear
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 4.00" W x 2.10" H (165.1mm x 101.6mm x 53.3mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE, CSA, UL
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
800 mA
Base Product Number
Current - Output 2
800 mA