350DNC40-12-CG
DigiKey Part Number
179-350DNC40-12-CG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350DNC40-12-CG
Description
DC/DC CONVERTER 14.4V 3300W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 14.4V 229A 430VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
350DNC40-12-CG Models
Category
Voltage - Output 1
14.4V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
229A
Series
Power (Watts)
3300W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
240VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 45°C
Voltage - Input (Max)
430VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.78" L x 13.44" W x 7.36" H (350.0mm x 341.5mm x 187.0mm)