0ZRC0375FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRC0375FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRC0375FF1A
Description
PTC RESET FUSE 90V 3.75A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 90V 3.75 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRC0375FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
90V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
3.75 A
Size / Dimension
1.122" L x 0.122" W (28.50mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
7.5 A
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)