0ZCH0010FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZCH0010FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCH0010FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCH0010FF2EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCH0010FF2E
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZCH0010FF2E Models
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Approval Agency
AEC-Q200, cURus, TUV
Current - Max
10 A