0ADKC2500-BE
DigiKey Part Number
5923-0ADKC2500-BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADKC2500-BE
Description
FUSE CERM 2.5A 600VAC 500VDC
Detailed Description
2.5 A 600 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A AC, 300A DC
Melting I²t
12.5
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
600 V