0ADAP0200-RE
DigiKey Part Number
5923-0ADAP0200-RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADAP0200-RE
Description
FUSE CERM 200MA 600VAC/VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 600 V 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ADAP0200-RE Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.003
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" H (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC
600 V
DC Cold Resistance
3.9 Ohms