WLS28-2CW570DSQ
DigiKey Part Number
2170-WLS28-2CW570DSQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS28-2CW570DSQ
Description
WORK LIGHT STRIP 570MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 22.44" (570.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS28-2CW570DSQ Models
Category
Features
Cascadable
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
75,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP65/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
1600lm
Lens Type
Flat, Diffused
Length
22.44" (570.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.10" x 0.83" (28.0mm x 21.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC